Kryzys czy szansa?, felieton Beaty Dyraga

Maj 2020

Temat emocji to przede wszystkim umiejętność radzenia sobie z emocjami w ciele; zauważanie ich i świadomość tego co się z nami dzieje.  Spokój wewnętrzny ma niezwykle pozytywny wpływ na odporność fizyczną, co potwierdza wiele badań naukowych. W spokoju rodzi się dystans i mądre podejście do sytuacji, kreatywność w szukaniu rozwiązań i jasność w tym, co ważne. To pozwala szybciej znaleźć się w nowej sytuacji i wzmocnić zamiast osłabić.

W ciągu ostatnich miesięcy każdy z nas spotkał się ze światem, który wymknął się poza naszą kontrolę. W gruncie rzeczy poczucie bezpieczeństwa w życiu jak „pączek w maśle” zawsze było złudne, ale teraz przekonaliśmy się o tym w sposób absolutnie bezpośredni!

Uważam, że to niezwykle cenne doświadczenie. Może trudne, ale cenne i niosące wiele dobrego.

Brak poczucia kontroli, dla współczesnego człowieka przyzwyczajonego do planów i celów, to nowe i bardzo trudne doświadczenie. Widać na co dzień, jak wiele osób sobie z tym trudno radzi; widać bunt i opór, panikę i lęk, zagubienie i niepokój. Człowiek jednak nie rozwija się w dobrobycie, to kryzysy i trudy mają szansę uczynić nas silniejszymi. Ostatecznie brak oparcia w świecie zewnętrznym może zachęcić niektórych do poszukiwania tego poczucia bezpieczeństwa w sobie, do rozwoju, sięgnięcia po inne wartości. 

Z drugiej strony otwieramy się na pomysły, które mogą zabezpieczyć nas – np. w wymiarze organizacji – na podobne sytuacje  w przyszłości. Widać tu na przykład, jak bardzo ważny staje się świat on-line i że w Organizacji Jutra ten świat on-line będzie dużo ważniejszy. 

Przeczytaj cały artykuł w wersji PDF: Personel Plus – Kryzys czy szansa

Masz więcej pytań?

Z chęcią na nie odpowiemy - zostaw swój numer telefonu.


Wyślij
Numer zostanie wykorzystany tylko i wyłącznie do kontaktu z Tobą ze strony Prodialog. Nikomu nie zostanie on udostępniony.
Szczegółowe informacje RODO

menu