Dostrzec szanse w czasie pandemii, wywiad z Beata Dyraga

Kwiecień 2020

Bezpieczeństwo Pracy: Pandemia spowodowała, że niemal wszyscy z dnia na dzień wypadliśmy z naszych codziennych, wydeptanych ścieżek. Niezależnie od tego, czy lubimy zmiany czy raczej wolimy status quo, ta szczególna sytuacja powoduje wyjście z własnej strefy komfortu. Nawet gdy nie w pełni akceptujemy nasze obowiązki zawodowe, otaczająca nas teraz rzeczywistość jawi się jako groźna i nieprzewidywalna. Co mogłoby w tej sytuacji być pomocne w odzyskaniu równowagi, jakie podejście Pani zaleca?

Beata Dyraga: A może warto spojrzeć na tę sytuację inaczej i zadać pytanie, czy to dobrze, czy to źle. Bo akurat wyjście ze swojej strefy komfortu, takie swoiste „trzęsienie ziemi” może nam bardzo dobrze zrobić.

Dla współczesnego człowieka żyjącego w pozornie bezpiecznym świecie celów i planów skonfrontowanie się z sytuacją, w której nie ma on kontroli, jest bardzo trudne. Trzeba pamiętać, że świat, w którym żyliśmy, dawał nam tylko pozorne poczucie bezpieczeństwa, złudę panowania nad rzeczywistością. Wydawał nam się przewidywalny. Jest taka stara chińska bajka, która mówi o tym, że nigdy nie wiadomo co jest dobre, a co złe. Czasem tylko nasz mózg z góry coś klasyfikuje. Każda zmiana niesie w sobie też pozytywy i ma dobre strony. To, że np. otwieramy się na inny tryb pracy, na nowe formy spędzania czasu z rodziną, na nowe obowiązki, że musimy reagować elastycznie – to wszystko jest bardzo pozytywne. To, że możemy skonfrontować się ze swoimi lękami czy obawami też jest w gruncie rzeczy pozytywne. Generalnie motorem do rozwoju są zawsze trudne sytuacje i wyzwania, a nie komfort albo rutyna. W takim sensie ta zmiana jest szansą. Ale to zależy od nas, od tego, jak do tej nowej sytuacji podejdziemy. Nie każdy potrafi w zmianie zobaczyć też szansę, a do tego bym zachęcała. Wtedy może się okazać, że takie podejście da nam też wewnętrzny spokój i równowagę.

Przeczytaj artykuł w wersji PDF: Bezpieczeństwo Pracy – Dostrzec szanse w czasie pandemii

Masz więcej pytań?

Z chęcią na nie odpowiemy - zostaw swój numer telefonu.


Wyślij
Numer zostanie wykorzystany tylko i wyłącznie do kontaktu z Tobą ze strony Prodialog. Nikomu nie zostanie on udostępniony.
Szczegółowe informacje RODO

menu